Espresso makinesi tamiri

Gaggia Espresso Makinesi Servisi

Gaggia Espresso Makinesi Servisi

Espresso Makinası Modelleri Ve Çalışma Prensipleri

1) Buharlı Espresso Makineleri

Buhar ve buhar basıncını kullanarak suyu kahveden geçmeye zorlayan makinelerdir. İlk üretilen espresso makineleri bu prensibe dayanmaktaydı. Günümüzde de, özellikle düşük fiyatlı ev modelleri buharlı espresso makineleridir. Bu tür ev espresso modelleri sıklıkla espresso ve filtre kahve yapma özelliğini bir arada sunar.

pistonlu espresso makinası servisi2) Pistonlu Espresso Makineleri

İlk olarak 1945 yılında İtalyan Achille Gaggia tarafından icat edilmiş olan bu makinelerde, kullanıcı tarafından itilen bir manivela ile sıcak suya basınç uygulanır ve böylelikle su kahveyle temas eder.

Saeco Servisi

saeco kahve makinaları teknik servisi 0212 5324841

pompalı espresso makinası servisi

3) Pompalı Espresso Makineleri

Kafe ve restoranlarda kullanılan ticari espresso makinelerinde sıklıkla tercih edilen daha yeni bir yöntemdir. Temelde pistonlu espresso makineleri ile aynıdır. Ancak, manivelanın elle sıkıştırılması işini burada otomatik bir pompa üstlenir.

Bunlara ilave olarak, üstlendikleri fonksiyonların ne kadarının otomatik olduğuna göre de espresso makineleri farklılık gösterebilir:

1) Tam otomatik Espresso makineleri
Makinenin pompa, valf, sensör, öğütücü gibi bileşenlerinin tamamının otomatik olarak çalıştığı ve hatta programlanabilir olduğu makinelerdir. Eğer otomatik süt köpürtme gibi ekstra özellikler de varsa, süper otomatik adını da alabilir.

2) Yarı otomatik Espresso makineleri
Bu makinelerde, suyu kahveyle temas ettirmek için gereken basınç elle değil otomatik olarak sağlansa da diğer bazı fonksiyonlar otomatik olarak yapılmaz.

mokka espresso makinası servisi

Bu espresso makinelerine ilave olarak bir de mokka cezve olarak adlandırılan ocak-üstü espresso makinesi modelleri de vardır. 1993 yılında İtalyan Alfonso Bialetti tarafından patenti alınmıştır. Genellikle İtalya, Portekiz, İspanya gibi Avrupa-Akdeniz ülkelerinde kullanılan bu makinelerde su en alt katmanda bulunur. Bunun üstündeki orta katmana kahve konur. Cezve ocağın üstüne konup ısıtılmaya başlanınca, kaynamaya başlayan suyun buhar gücü ile kahve demlenir. İtalyancada “küçük makine” anlamına gelen macchinetta olarak bilinen bu kahve pişirme aleti Avrupa dışında pek yaygın değildir.

Hangi Espresso Makinesi En İyisidir?

Açıkçası, bu sorunun tek bir yanıtı yok. Çünkü bütçenize ve beklentilerinize göre yanıt kesinlikle değişecektir. Piyasada kafe ve restoranlar için dizayn edilmiş son derece profesyonel ve bir o kadar da pahalı modeller olduğu kadar, çok kaliteli olmayan ama oldukça ucuz olan ev modelleri de var.

Eğer espresso konusuyla yeni yeni ilgilenmeye başlıyorsanız, başlangıç için çok da pahalı olmayan bir modelle başlayarak işin inceliklerini öğrenmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Espresso Kahve Makinası Tamiri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.