Espresso Makinası Port Filtreden Neden Kaçırır.

Espresso kahve portafiltre kısmından su kaçağı veya kahve kaçağı yapıyorsa nedeni espresso kahve makinesinin kaşık contalarından kaynaklanır. Bilindiği gibi espresso kahve makinelerinde kaşık gruplarında bulunan ve yüksek basınç gördüğü kahve kaşıklarının grup bölümlerinde bulunan ve espresso kahve makinesi üreticilerinin belirlediği ölçülerde kahve koyduktan sonra kaşığı kilitlediğiniz grup kafalarında contalar ısıya dayanıklı olsalarda bir süre sonra bu contalar çatlama yapabiliyor. Çatlamış ve yarılmış olan bu contalar kahve konulduktan sonra espresso makinesi portafiltre yerine oturtulduğu halde kahve veya su kaçırması yapar bu tip sorunların oluşmaması için maksimum 6 ayda bir espresso kahve makinelerinin genel bakımı yapılması gereklidir.

Espresso Makinası Porta Filtre Contasının Yenilenmesi

Espresso kahve makinesinin portafiltre yenilenmesi bu aşamada her espresso makinesi markası ve modeline göre farklı ölçülerde contalar vardır. Makinenizin modeline uygun olan conta tedarik edilmeli ve orijinal yedek parça olduğuna emin olunmalıdır. Yan sanayi veya uyumsuz olan Espresso makinesi yedek parçaları kısa sürede kullanılmaz hale gelebileceğini veya yerine takılamadığından sizi uğraştıracağı unutulmamalıdır.

Öncelikle üretici contanın nasıl değiştirileceği hakkında bilgi vermiş mi? kullanma kılavuzu veya internet’ten yardım alınmalıdır. Eğer kendinizde bu contayı değiştirecek kabiliyeti görmüyorsanız. Bir espresso makinası servisi çağıra bilirsiniz. Eski conta sertleşmiş ve zor çıkacağından yeterli ekipmanlara ve aletlere sahip olmalısınız. Astoria, Expobar, Sab, Rancilio gibi markaların nozul kısmındaki fitrenin ortasındaki vida sökülerek alt kısımda bulunan sarı flanş söküldükten sonra bir fener sayesinde eski conta rahatlıkla görülebilir. Eğer conta’da yarılma ve çatlama varsa kaşık kenarlarından kahve kaçırma sorununun kaynağını tespit etmiş olursunuz. Eski conta ince ve dayanıklı bir tornavida sayesinde kenarlarından kastırmak sureti ile yerinden çıkarılmalıdır. Eğer eski conta çok sertleşmiş ise ufak parçalar halinde dağılabilir korkmayın parça parça kırılarak tüm conta parçalarını temizleyin eğer hiç conta kalıntısı kalmadıysa conta yatağını Espresso kahve makinesi temizleme deterjanı ile temizleyiniz deterjan temizliği için daha evvelki makalemizi okuyunuz.

Her şey tamamsa espresso makinası portafiltre contasının yenisiniz yerine iyi oturacak şekilde takınız. Sarı flanş ve süzgeçleri vidalayıp işiniz bittiğinde pully caff ile son bir bakım yapıp espresso kahve makinenizi kullanmaya başlaya bilirsiniz kaşık contası değişen espresso makinenizin kaşık kenarlarından su veya kahve kaçırmasının onarılmış olduğunuz göreceksiniz. Espresso kahve makinesi kaşık contası değişimi markalara göre farklılık gösterir La cimbali veya La spaziale gibi markalarda espresso makinesi portafiltre değişimi için portafiltre merkezi tamamen sökülerek yapılır. Firmamız her marka espresso kahve makinesinin kaşık contalarını yedek parça satışını ve teknik destek hizmetini vermektedir